„Księga stylu Coco Chanel” Jak stać się elegancką kobietą z klasą – Karen Karbo, to książka mająca za zadanie przedstawić naczelne zasady strategii stylu jakim się kierowała Gabrielle Chanel. Coco to nie kwestionowanie jedna z najbardziej znanych i cenionych francuskich projektantek mody. To kobieta która zrewolucjonizowała świat mody, wyprzedzając swoją epokę zarówno stylem jak i swoim światopoglądem. Coco była niezależną kobietą, ceniła sobie prostotę i funkcjonalność, mawiała „Ja nie tworzę mody ja jestem modą”, i zgadzam się z nią w zupełności.

ksiega-stylu-coco-chanel-b-iext34512498

Zasady stylu według Coco Chanel

1.„W kwestii mody zawsze lepiej zachować odrobinę umiar”.

Coco była prekursorką mody wygodnej, prostej, eleganckiej. W swoich kolekcjach wybierała kolory klasyczne, materiały wygodne dzięki czemu jej stroje były stylowe, piękne a przede wszystkim funkcjonalne. Ceniła sobie umiar w ubiorze, uważała że im mniej się przebieramy tym bardziej jesteśmy sobą.

2. „Zanim wyjdziesz z domu spójrz w lustro i zdejmij jedną rzecz”.

To świetna rada dla osób które cenią sobie dodatki. Żyjmy w myśl zasady mniej znaczy więcej.

3.„Moda przemija a styl pozostaje”.

Coco doskonale wiedziała że aby wyglądać stylowo warto być sobą. Moda powinna być w harmonii z naszym charakterem i stylem życia. Styl musi być ponadczasowy bez względu na trendy, które przychodzą i odchodzą.

4.„Ubieraj się tak, jakbyś miała dzisiaj spotkać swojego wroga.”

Nie jest to łatwe zadanie zwłaszcza dziś kiedy pełnimy tak wiele ról w swoim życiu. Sama z doświadczenia wiem, że mając małe dzieci nie zawsze jest to wykonalne. Myślę, że po wprowadzeniu kilku małych zmian uda mi się dokonać progresu w tym temacie. Odrobina tuszu, delikatny błyszczyk mogą zdziałać cuda.

5.„Kobieta powinna mieć dwie cechy klasę i urok.”

Staraj się zawsze być najlepszą wersją samej siebie. Mając swój własny styl będziesz zawsze elegancka.

6.”Kobieta, która nie używa perfum, to kobieta bez przeszłości.”

Kobiecość powinna być podkreślona charyzmatycznym zapachem perfum, Coco używała Chanel No. 5, którym była wierna przez lata. Według niej to taki rodzaj luksusu na który pozwolić sobie może każda kobieta.

7.”Nie ma kobiet brzydki, są tylko kobiety zaniedbane.”

Zgadzam się z powyższym. Osobiście jestem zwolennikiem piękna wewnętrznego. Jeśli ono jest oparte na solidnych fundamentach, to każda kobieta będzie piękna i szczęśliwa.

8.„Moda, w której nie można wyjść na ulicę nie jest modą.”

Moda ma być użyteczna, swobodna i racjonalna. Popieram nurt slow fashion, dbajmy o świadomość w tej dziedzinie.

9. „Kobieta ma tyle lat na ile zasługuje.”

Gabriel Chanel nie zdradzała swojego wieku, często powtarzała, że ma mniej lat niż miała w rzeczywistości. Wyznawała zasadę iż, nie ważne ile lat masz w dowodzie, ważne na ile się czujesz.

10.„Najlepszym kolorem na całym świecie, jest ten który wygląda na Tobie najlepiej.”

Bardzo ważne jest aby znać swą kolorystykę. Dobór kolorów garderoby powinien rozpocząć się od ustalenia typu kolorystycznego a ulubione kolory powinny dodatkowo uwzględnić twoją osobowość i temperament.

Coco Chanel jako niezwykle charakterna kobieta przestrzegała powyższych zasad przez wszystkie lata swojego życia. Jej upór, charyzma, niesamowite wyczucie stylu sprawiły, że stworzyła własny unikatowy styl w którym sama czuła się po prostu wspaniale. Taka właśnie była Coco Chanel ikona stylu i elegancji.


A czy znasz twórczość Coco Chenel? Czy któraś z powyższych rad jest dla Ciebie pomocna?. Jeśli tak to podziel się z nami swoją opinią :).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o