Lato w pełni. W najlepsze trwa sezon ślubny i nadszedł wreszcie czas, włączyć do naszych stylizacji biel. To co zimą wyglądałoby dziwnie lub tandetnie, latem kojarzy się z wakacyjnym luzem i świeżością.

Biel należy do barw achromatycznych, czyli w prostych słowach – jest to barwa bez koloru. Powstaje ze zrównoważonego zmieszania wszystkich trzech barw podstawowych. to ciekawe, że nie posiadając koloru, w rzeczywistości zawiera w sobie je wszystkie. Magia! Czysta biel nie pochłania, a całkowicie odbija światło. Dlatego tak dobrze nosi się ją w słoneczne dni.

Najwspanialsze w bieli jest to, że tak jak czerń i szarości wspaniale komponuje się ze wszystkimi kolorami. Jest więc uniwersalna pod tym względem. Jednak trzeba nosić ją umiejętnie. Z bielą łatwo przesadzić, a to grozi wyglądem narzucającym silnie związane z bielą skojarzenia.

Symbolika bieli

Biel utożsamiana jest z niewinnością, czystością, świeżością. Jest pozytywna i radosna. Dlatego tak zjawiskowo wyglądają panny młode ubrane w nią od stóp do głów. Jest atrybutem boskości stąd kolorystyka ubioru podczas sakramentu Chrztu, Komunii Świętej. Białe są szaty papieskie i koloratki księży. jest także kolorem lekarzy, farmaceutów zapewne ze względu na skojarzenie ze wspomnianą czystością (tu bardziej fizyczną niż duchową, choć również z czystością zamiarów). Jest harmonijna, pozwala się wyciszyć odzyskać spokój wewnętrzny.
Osoba nosząca biel jest postrzegana jako elegancka, optymistyczna, otwarta i szczera.


Z drugiej strony biel symbolizuje pustkę, wielką przestrzeń. To kolor ośnieżonych szczytów i pustyń lodowych, a zima, śnieg to chłód i dystans. Takie wrażenie może powodować zbyt duża ilość bieli w otoczeniu. Bezkresne śnieżne przestrzenie podczas podróży mogą źle wpływać na naszą psychikę i powodować stany depresyjne.

Zupełnie odmienną symbolikę ma biel w krajach wschodnich, gdzie jest kolorem śmierci i żałoby. W Indiach obok koloru smutku i żałoby, symbolizuje także świętość i czystość. W Chinach choć oznacza dziewictwo i również czystość, to kojarzona jest równocześnie ze starością. W Japonii to kolor naiwności, braku doświadczenia i młodości (w sztukach walki pierwszy z pasów jest biały). Z kolei w kulturach afrykańskich biały kolor kojarzony jest z demonami, nieczystymi siłami.

Jak się ubrać, żeby się nie przebrać.

Warto wiedzieć jaki przekaz dla innych ma nieść Twój strój. O ile dziecko ubrane całe na biało wyglądać będzie niewinnie i rozkosznie, o tyle dorosła kobieta cała w bieli z wykluczeniem dnia ślubu) może wyglądać infantylnie i niepoważnie.

Skupmy się więc na tym, jaki efekt dla naszego wyglądu wywołuje zakładanie białych ubrań. Jedno jest pewne, ze względu na dużą zdolność do odbijania światła, biel będzie tworzyć efekt rozświetlający, ale równocześnie powiększający, przybliżający i uwaga – zaokrąglający!
Nie jest więc to kolor, którego nadużywać powinny osoby o obfitych kształtach. Białe powinny być elementy odzieży na tych częściach ciała, które chcemy podkreślić, uwydatnić i którymi chcemy się pochwalić. Nie uda nam się ukryć dużej pupy w białych spodniach. Niestety.
Oczywiście nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniego dla naszego typu urody odcienia bieli.
Ciepłe typy urody pięknie zaprezentuje się w ocieplonych bielach: ecru, kremowa biel, kość słoniowa, wełniana biel . Chłodna biel sprawi, że ich cera wyda się zbyt żółta. Natomiast panie prezentujące cechy chłodnych typów urody najlepiej zaprezentują się w bielach z niebieskawą, chłodną poświatą i nutką szarości. Zimowy typ urody, ze swoja wyrazistością jest jedynym, któremu służy śnieżna biel. Cera osób o chłodnym typie urody wyda się poszarzała w konfrontacji z ciepłymi odcieniami bieli, dodadzą one im także lat.

Białe połączenia

Wiemy więc, że biel możemy dowolnie łączyć. Szczególnie dobry efekt uzyskamy dodając do niej brudny niebieski, indygo, czekoladowy brąz, czerwony, żółty, czarny, srebrny, czy granatowy.
Jeśli chcemy uzyskać efekt monochromatyczności to połączmy biel odpowiednio z jasnymi beżami lub jasnymi szarościami. I zapamiętajmy – cała na biało może być pielęgniarka lub panna młoda! Wystarczy złamać jej dominację dodatkami w innych kolorach i już efekt jest z goła inny.

W zestawieniach biznesowych biała koszula jest jak najbardziej właściwa, a wręcz obowiązkowa. Tradycyjnie łączymy ją z granatem, który odzwierciedla profesjonalizm. odpowiednio zaprezentuje się także écru w połączeniu z bordowym i ciemna zieleń z waniliowy odcieniem bieli.

Zachęcamy Was, Drogie Panie, do noszenia bieli częściej niż czerni. Nie należy się jej bać. Doda waszej twarzy blasku, radości i optymizmu w wizerunku. Kluczem jest, aby ją umiejętnie zestawić i nie popadać w przesadę 🙂

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o