Colour Code diagnoza z języka

Czym jest diagnoza z języka? Opowiada dietetyk Anna Orzeł

Po praz pierwszy zetknęłam się z tematem diagnozy z języka 2 lata temu podczas kursu dietetyki wg TCM (Tradycyjna Chińska Medycyna przyp. red.) Przyznam szczerze, że wtedy zagadnienie wydawało mi się bardzo obszerne, wszystko było nowe. Na tyle jednak wydało mi się interesujące, że postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu, oczywiście z myślą o stosowaniu tej metody w swojej pracy. W lutym tego roku miałam przyjemność uczestniczyć w kolejnym już kursie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, który dotyczył właśnie diagnozy z języka.

Diagnoza z języka jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.

Wysoka skuteczność metody ma związek z faktem, iż wszystkie narządy wewnętrzne Zang Fu łączą się kanałami z językiem dzięki czemu otrzymujemy dość klarowną informację o ich stanie. Zadziwiające jest to, jak wiele można wyczytać z diagnozy języka. Obserwując języki moich pacjentów coraz częściej zauważam, że wygląd tego narządu pokrywa się z ich aktualnym stanem zdrowia. Oczywiście w skład diagnozy z języka wchodzi szereg parametrów, ale jeśli mielibyście ochotę już dziś przyjrzeć się swojemu językowi to zobaczcie za które narządy odpowiadają poszczególne części języka:

Choroby serca i płuc – czubek języka
Śledziona i żołądek – środkowa część języka
Nerki, pęcherz moczowy, jelita – korzeń języka
Wątroba i pęcherzyk żółciowy – brzegi języka

Język możemy analizować pod kątem barwy, grubości, długości, szerokości, obecności oraz rodzaju i koloru nalotu, występowania krostek, brodawek, ubytków w nalocie a także możemy wyciągnąć pewne informacje na podstawie oględzin żyły podjęzykowej. Jednym z częściej spotykanych narzędzi do diagnozy z języka jest tzw. System BA GANG, który dzielimy na 8 podstawowych kategorii:

Yang- Yin
Gorąco- Zimno
Nadmiar- Niedobór
Zewnętrzny- Wewnętrzny

Wchodząc w temat głębiej jesteśmy w stanie poprzez zastosowanie prostych zmian znacząco wpływać na stan swojego zdrowia. Sama, po 2 latach wprowadzonych modyfikacji zaobserwowałam zmiany świadczące o usunięciu sporej ilości wilgoci oraz śluzu z organizmu, ale również zmiany świadczące o wzmocnieniu potencjału Yang. Zachęcam do  zgłębiania tajników Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

***

Dietetyk mgr inż. Anna Orzeł – od 5 lat czynnie wykonuje swój zawód, dzięki czemu może się pochwalić bardzo dużym doświadczeniem w prowadzeniu Pacjentów zarówno odchudzających się jak i borykających się z różnymi chorobami dieto zależnymi. Zwolenniczka naturalnych terapii żywieniowych oraz holistycznego podejścia. W 2014 roku rozpoczęła naukę w Instytucie Medycyny Chińskiej w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu żywienia i suplementacji osób aktywnych fizycznie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Absolwentka Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, specjalizacji Dietetyka, gdzie zdobyła tytuł zawodowy. Podczas studiów odbyła półroczne stypendium zagraniczne w Walencji na tamtejszej Politechnice. Należy do Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Jeżeli zasialiśmy w Waszych głowach ziarnko zainteresowania tradycyjną medycyną chińską to zapraszamy na stronę internetową naszego eksperta Anny Orzeł. Odwiedźcie też koniecznie jej fanpage na Facebook’u.

Źródło zdjęć: https://pl.depositphotos.com

A co Wy sądzicie o naturalnych terapiach medycznych i dietetycznych?

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz