Kupujesz ubrania pod wpływem impulsu? Twoja szafa pęka w szwach, a mimo to nie jesteś zadowolona z jej zawartości? Zmień podejście! Świadomość własnego stylu i potrzeb, dobra organizacja garderoby i rozsądne spojrzenie na zakupy mogą znacznie ułatwić Ci funkcjonowanie w świecie mody!

O slow fashion robi się ostatnio coraz głośniej. Ten trend nie stanowi całkowitego zaprzeczenia konsumpcjonizmowi, choć jest modowym minimalizmem. Polega na świadomym wybieraniu ponadczasowych ubrań, które można ze sobą łączyć tworząc rozmaite zestawy. To zorganizowanie garderoby w taki sposób, by była ona komfortowa i przyjazna.

Jakie są główne filary slow fashion i jak wprowadzić je w życie?

1. Na początek zdefiniuj swój styl, poznaj siebie i swoje potrzeby. Zastanów się, w jakich ubraniach czujesz się najbardziej komfortowo. Bardzo pomocny w definiowaniu własnego stylu może okazać się Pinterest, na którym można stworzyć własne tablice ze stylizacjami. Zobrazowanie stylu pomaga w późniejszych wyborach zakupowych, a także bardziej krystalizuje nam własną wizje siebie.

2. Ogranicz zawartość garderoby i zorganizuj ją tak, aby zapewnić sobie komfort użytkowania i satysfakcję z posiadanych rzeczy. Tak naprawdę wcale nie potrzebujemy dużej ilości ubrań, bo korzystamy zwykle tylko z połowy tego, co znajduje się w naszych szafach.

3.  Na zakupy modowe chodź z listą. W ten sposób unikniesz  nieprzemyślanych zakupów i oszczędzisz pieniądze.

4. Kupując ubrania stawiaj jakość ponad ilość. Czytaj informacje zawarte na metkach, pytaj o składy materiałów i sposoby czyszczenia. Warto zapłacić więcej za rzecz, która będzie Ci służyć dłużej, niż kupić kilka tańszych, ale kiepskiej jakości, które tracą urok już po pierwszym praniu.

5. Uważaj na wyprzedaże. Wyprzedaże nie powinny nigdy być głównym czynnikiem zakupowym, bardzo często kierujemy się ceną, nie zastanawiając się nad praktycznością danej rzeczy.

6. Dbaj o ubrania. Detergenty zawarte w środkach do prania niszczą tkaniny, dlatego warto ograniczyć pranie, aby ubrania utrzymały swój kolor i kształt. Pamiętaj, że żywotność ubrań przedłuża także odpowiednie ich przechowywanie.

7. Regularnie rób porządki w szafie, ale nie wyrzucaj niepotrzebnych ubrań. Daj im drugie życie – przeszyj, wymień się z koleżankami lub oddaj na cele charytatywne.

8. Unikaj impulsywnych zakupów. Terapia zakupowa, rzadko kiedy się sprawdza. Kupowanie pod wpływem emocji, nie jest dobrym sposobem na rozsądne komponowanie garderoby.

9. Akceptuj siebie, swój wygląd.

Jest w życiu taka chwila, kiedy musisz zaakceptować fakt, że ktoś inny jest od ciebie młodszy, świeższy i gorętszy. Życie to nie konkurs piękności.

– Karl Lagerfeld

Świat się zmienia, zmienia się także konsument, a to z kolei pociąga za sobą zmianę polityki firm odzieżowych. Choć to dopiero początek transformacji światopoglądów, niektóre firmy odzieżowe, już teraz wychodzą na przeciw  nowym trendom – slow fashion.

Firma Patagonia, producent odzieży sportowej, która od lat znana jest z dobrej jakości i dbałości o środowisko naturalne. Na targach ISPO w Monachium zamiast ostatniej kolekcji, pokazała nową filozofię: Repair is a radical act”. Najważniejszym działaniem dla Patagonii stało się zmienianie całego przemysłu. Patagonia przedłuża życie swoich ubrań. W każdym jej sklepie można naprawić odzież. Naprawia również tę od konkurencji. To nowy model biznesowy. A tę całkowicie zużytą firma zbiera i przetwarza z powrotem na włókna. (Zuzana Skalska, Wysokie Obcasy)

To podejście godne naśladowania!

Slow fashion to?

Świadome podejście do mody, to tworzenie spójnej i harmonijnej szafy, to także dbałość o etyczną stronę biznesu modowego. To jak wyglądamy ma duży wpływ na to jak się czujemy.

Dlaczego więc, nie wyglądać świetnie w ciuchach, które komunikują światu to kim jesteśmy?

Styl – każdy kto go ma, posiada coś niezwykle ważnego: oryginalność.

– Diana Vreeland

Bez względu na to czy podążasz za trendami, czy też nie, pamiętaj o tym, że najważniejsze jest to, aby być po prostu sobą. Miej swój własny styl, inspiruj się, ale nie kopiuj bezwiednie innych.

Prostotę można naśladować, ale nie można jej skopiować.

– Coco Chanel

A jakie jest Wasze podejście do slow fashion? Jak robicie zakupy? Na jakim etapie obecnie jesteście?

Źródło zdjęć: http://www.theprivatelifeofagirl.com


Będzie nam miło jeśli, zechcesz się z nami podzielić poniżej swoimi spostrzeżeniami na temat tego trendu.  🙂

CC

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o