Miłość nie pyta o wiek, jednak duże różnice wieku w związkach budzą nieraz spore kontrowersje. Osoby młodsze posądzane są o wygodnictwo i interesowność, a starsze o naiwność, przez co układom, które nieco odbiegają od ogólnie przyjętych standardów trudno uzyskać akceptację otoczenia. A jak w takich związkach odnajdują się sami zainteresowani?

Początek każdej znajomości to czas, kiedy wiek partnera nie gra dla nas większej roli. Jednak kiedy mija pierwsze zauroczenie i pojawiają się problemy dnia codziennego, partnerzy, których dzieli duża różnica wieku napotykają na trudności, które czasem mogą ich przerosnąć. Nie są one jednak rezultatem samej różnicy lat, ale wynikających z niej rozbieżności w tak istotnych dla trwałości związku kwestiach jak oczekiwania względem drugiej osoby, plany na przyszłość czy priorytety w życiu. To nie wiek decyduje o tym jak potoczą się losy dwojga osób, tylko ich dojrzałość i umiejętność przezwyciężania trudności. Jakie są wady i zalety związków z różnicą wieku?

Związek ze starszym mężczyzną

Wiele kobiet twierdzi, że mężczyźni w ich wieku cechują się niedojrzałością i to stanowi dla nich przeszkodę w stworzeniu poważnego związku z równolatkiem. Wobec tego na życiowych partnerów chętnie wybierają mężczyzn nieco starszych. Najbardziej harmonijną relację można stworzyć z mężczyzną o kilka lat starszym. Za optymalną różnicę uznaje się 5 lat, ponieważ nie jest ona szczególnie widoczna, a partnerzy mentalnie są na podobnym poziomie. Mężczyźni, którzy są o parę lat starsi, wiedzą czego chcą, nie boją się założenia rodziny, dają kobiecie stabilizację i bezpieczeństwo, czego zwykle próżno szukać u rówieśników – pamiętajmy, że pod względem emocjonalnym mężczyźni dojrzewają później niż kobiety. A co jeśli różnica wieku jest znacznie większa? Takie związki na ogół mają małe szanse na powodzenie, choć zdarzają się od tej reguły wyjątki. Dużo starszy mężczyzna u boku młodej partnerki odzyskuje siły, staje się aktywny, dba o siebie, dzięki czemu żyje dłużej. Młodsza partnerka może mu także dać potomstwo, na które z kobietą w swoim wieku mógłby już nie mieć szans.

Związek z młodszym mężczyzną

Niewielka różnica wieku jest możliwa do zaakceptowania, jednak im kobieta jest starsza, tym trudniej. Starszym kobietom przypisuje się często chęć dowartościowania się, potwierdzenia swej atrakcyjności lub poszukiwanie chwilowych przygód. Ponadto, szybko zaczynają podejrzewać swoich partnerów o zdradę, patrząc na młodsze kobiety jak na potencjalne rywalki. Mimo to, związek starszej kobiety z młodszym mężczyzną nie zawsze musi być skazany na porażkę. Starsza kobieta może fascynować dojrzałością, niezależnością oraz mądrością wynikającą z życiowego doświadczenia. Różnica wieku pozwala parom wzajemnie uczyć się od siebie wielu rzeczy. Nie warto zatem skreślać drugiej osoby tylko z powodu różnicy wieku.

Źródło zdjęć: http://www.elle.fr


Czy według Was różnica wieku ma wpływ na relacje w związku?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o