Colour Code czas

Czy może ktoś pożyczyć trochę … czasu?

„(… )Wiesz, przyjechałabym, ale nie mam czasu.” „Taki jestem zabiegany. Na nic nie mam czasu.” „Chętnie, ale nie wiem czy znajdę czas.” Brzmi znajomo? Jeżeli zastanowimy się nad tym, czego w dzisiejszych czasach brakuje ludziom najbardziej to okaże się, że dobrem deficytowym jest CZAS.

Gdybym mogła produkować czas i sprzedawać go potrzebującym, to prawdopodobnie byłabym na pierwszym miejscu listy Forbes’a, daleko z tyłu zostawiając Bill’a Gates’a i Marka Zuckerberg’a!

Zastanawiam się, dlaczego tak jest, że wciąż nam tego czasu brakuje? Czy kiedyś ludzie mieli go więcej? Ich życie było łatwiejsze? Tak, z pewnością kobiety, które wychowywały swoje dzieci na pieluszkach tetrowych piorąc je we Frani miały pod dostatkiem wolnego czasu.

A może prawda jest inna… ? Czasami mam wrażenie, że „brak czasu ” stał się zawsze akceptowalną wymówką, która nie wymaga dalszych tłumaczeń? No tak, nie może przyjechać, bo nie ma czasu. To oczywiste i nikt z takim stwierdzeniem nie będzie dalej dyskutował. Za jego pośrednictwem możemy wytłumaczyć to, że nie mamy na coś ochoty, albo coś jest dla nas tak mało ważne, że nie chcemy temu poświęcać uwagi, a mimo to nie obrazić osoby proponującej. Jednak, aby to sformułowanie było  prawdą, należałoby dodać „dla Ciebie” – „Nie mam czasu dla Ciebie.” To jednak brzmi z goła inaczej, prawda?

Czasu zawsze było, jest i będzie tyle samo. To my decydujemy na co go poświęcamy, kto jest wart tego, by w naszym życiu uczestniczyć. Nie oszukujmy siebie i innych, tłumacząc, że nie mamy czasu. Zatrzymajmy się na chwilę! Zwolnijmy tempa i jeszcze raz przeanalizujmy swoje wartości, zanim będzie za późno.

 

W życiu jest coś więcej do zrobienia niż tylko zwiększać jego tempo.

– Mahatma Gandhi

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz