O wartościach mówi się często w różnych kontekstach. Czy jednak wiemy na pewno, czym są owe WARTOŚCI? Czy wiemy jakimi wartościami kierujemy się w pracy, w kontaktach z innymi ludźmi? W odpowiedzi na te pytania może nam pomóc Coaching Wartości, którym zajmuje się nasz wspaniały gość: Joanna Brzoskowska-Czerepiuk.


Przez wiele lat pracowałaś jako manager. Jaki jest system wartości wyznawany przez biznesmenów?

Katalog wartości, którymi posługuję się w pracy to lista około 60 pozycji. Są wśród nich wartości z kategorii emocjonalnych, duchowych, ale także ekonomicznych. Zazwyczaj układ najważniejszych wartości człowieka obejmuje każdą z tych kategorii. Częste są natomiast dominacje którejś z nich. Można założyć, że u poety dominować będą wartości emocjonalne (np. lojalność, współodczuwanie, łagodność), a u przedsiębiorcy ekonomiczne, jak praktycyzm, czy potrzeba wywierania wpływu. Ale to oczywiście uproszczenie.
Pojawiają się takie modele zarządzania, jak zarządzanie w oparciu o wartości. W 2015 roku w znakomitej szkole biznesu – ESADE – w Barcelonie odbył się też międzynarodowy kongres naukowy zatytułowany „Duchowość i kreatywność w zarządzaniu.” Uczestniczyło w nim przeszło 700 osób. Tak więc nawet w tak twardym obszarze, jak biznes pozwalamy sobie powoli na otwarcie poza czyste liczby.

Co skłoniło Cię do poszerzenia swoich umiejętności o coaching?

Potrzeba zwiększania efektywności i wewnętrzna ciekawość, dlaczego jednym „się chce”, a innym nie. Przedsiębiorcy, szefowie bardzo cenią zaangażowanie u swoich pracowników. Skąd je wziąć?
Kiedy spotkałam profesora Simona Dolana, twórcę metody coachingu w oparciu o wartości, pojawiła się odpowiedź. Coaching wartości stanowi narzędzie pracy. Pozwala na ich odkrycie, życie w zgodzie z nimi i zarządzenie z uwzględnieniem wartości.

Zadajmy sobie pytanie – jakie mamy prawo oceniać czyjeś wartości? Jakie mamy prawo domagać się, aby ktoś je dla nas zmieniał?

A dlaczego akurat „Coaching by Values”? Co jest wyjątkowego w tej metodzie coachingowej?

W czasie poszukiwania efektywnych metod rozwoju coraz wyraźniej odkrywałam, że kluczem do powodzenia wszelkich przedsięwzięć – zarówno biznesowych jak i prywatnych – są szczęśliwi i spełnieni ludzie. Z przyjemnością obserwuję, jak efektywnie potrafimy realizować działania, z którymi się utożsamiamy. Dlatego tak bardzo bliska jest mi metoda pracy oparta o rozpoznanie wartości. To jest pogłębienie coachingu jako takiego. Można nawet powiedzieć, że zamiast opracować ścieżkę dojścia do danego celu robimy krok w tył i upewniamy się, czy nasz cel naprawdę jest naszym celem. Czy daną rzecz chcemy osiągnąć, bo jest nam bliska i jej pragniemy, czy tak po prostu wyszło – bo modnie, bo koleżanka, bo czyjeś oczekiwania… Po co upewniać się, czy cel jest nasz? Bo tylko taki cel, który reprezentuje nasze wartości gwarantuje silne zaangażowanie w jego osiągnięcie. Jeżeli cel jest nie do końca nasz, ale pozostaje w zgodzie z naszymi wartościami to jeszcze jest w porządku. Może nie poświęcimy się mu w 100%, ale będziemy dość zaangażowani aby go osiągnąć i cieszyć się efektem. Trudno jest natomiast kiedy cel stoi w sprzeczności z wartościami. Na przykład przyjmujemy stanowisko szefa sprzedaży zagranicznej, co wiąże się z częstymi wyjazdami, podczas kiedy naszą główną wartością jest rodzina. Czy w takiej sytuacji z radością i pełnym zaangażowaniem przejdziemy do realizacji naszych zadań?

Potęga Wartości to jak mówisz Twoje „dziecko”. Opowiedz o tym projekcie? W jaki sposób odpowiada na potrzeby rynku, co oferuje? Do kogo jest skierowany?

Zakładając na Facebooku stronę 4 miesiące temu, otwierałam ten temat publicznie. Ofertę skierowałam zarówno do klientów indywidualnych jak i firm.
Dla osób indywidualnych, par i rodzin proponuję sesje coachingu wartości, połączyłam też coaching wartości z wizażem i metamorfozą.
Dla firm oferuję wsparcie w zarządzaniu przez wartości w takich obszarach jak rozwój produktu, budowanie strategii i integracja zespołów.
W planie mam uruchomienie sklepu internetowego z produktami umożliwiającymi eksponowanie swoich wartości. Prace nad nim trwają. Chciałabym, aby ruszył jesienią.

A jakie są Twoje najwyższe wartości?

Jest kilka wartości, z którymi się dziś utożsamiam. Na pierwszym miejscu wymieniłabym otwartość serca i umysłu. Zaraz potem są empatia, komunikacja, uczciwość i piękno. Ale gdybyś zapytała mnie o wartości kilka lat temu, na pewno wymieniłabym inne. Byłyby związane z wywieraniem wpływu, udzielaniem się i bogactwem. Co istotne – wartości mają związek z naszym rozwojem wewnętrznym. To powoduje, że system naszych wartości podlega modyfikacji. A właściwie nawet nie modyfikacji a odkryciom tego, co pod spodem. Bliżej serca. Ja sama rozwijając swoje wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa, przestałam potrzebować budowania zabezpieczenia z zewnątrz. Dotarłam do wartości, które wtedy były jakby przykryte, zdominowane przez inne. Teraz jakoś lepiej czuję, że „się zgadza”. Zniknęła moja potrzeba udzielania się, potwierdzania swoich kompetencji w czyichś oczach. Odwołuję się do własnej intuicji i osądów. Właśnie takie efekty chcę pomóc osiągnąć w procesie coachingowym. Odkrywać z klientem jego prawdziwe wartości a powoli rezygnować z tych przyjętych ze strachu czy z wygody.

Czy jesteś w stanie określić, jak wielka potęga tkwi w wartościach?

Wartości kierują naszym zachowaniem. Decydują o wyborach. Wpływają na efektywność firm, funkcjonowanie rodzin, wreszcie – tworzą kulturę, cywilizację. Dla nas tutaj w środku Europy oczywistym jest np., że życie jest największą wartością. A przecież u osób z innych kręgów kulturowych – wcale nie koniecznie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat boleśnie się o tym przekonujemy.

Czy są wartości uniwersalne, które u każdego zawsze powinny stać na pierwszym miejscu?

Wszystkie wartości są dobre. To my, ludzie, nadajemy ostateczny kształt temu, jak je pielęgnujemy. Są osoby, które mają określone przekonania. Na przykład, że bogactwo to zło. To są silne przekonania o bardzo ciekawej genezie, ale nadal tylko przekonania. Bo z pieniędzmi można zrobić mnóstwo pięknych rzeczy. Można nawet uratować życie.

Często słyszy się, że dzisiejszych czasach ludzie mają zaburzony układ wartości, czy zgadzasz się z tym sformułowaniem?

Zaburzony, czyli nie zgodny z naszym😊. Tutaj byłabym ostrożna. Zadajmy sobie pytanie – jakie mamy prawo oceniać czyjeś wartości? Jakie mamy prawo domagać się, aby ktoś je dla nas zmieniał? Wchodzimy tu jedną nogą na grunt filozofii ale przypomina mi się kwestia sumienia opisana przez Berta Hellingera w kontekście działań wojennych. Hellinger bardzo trafnie zauważa, że po każdej ze stron takiego konfliktu zabija się w zgodzie z własnym sumieniem. Od sumienia jest dość blisko do wartości. Słowo „wartości” brzmi bardziej uniwersalnie, ale staje się ostatnio pożywką dla usprawiedliwiania wchodzenia w konflikty, w polityce na przykład.

W czym pomaga uporządkowanie swoich wartości? Jakie daje efekty w codziennym życiu?

Życie w zgodzie ze swoimi wartościami daje ulgę. Przestrzeń na kreowanie marzeń. Na szczęście. Często obawiamy się, że to oznacza bezproduktywność. To mit. Czy pozostawienie dobrze płatnej, ale w naszym odczuciu bezsensownej pracy i przeprowadzka w Bieszczady oznacza brak zajęć? Wręcz przeciwnie. Zorganizowanie życia w nowym miejscu oznacza mnóstwo pracy, ale jeżeli spełniamy w ten sposób nasze marzenia – mamy na to energię. Tworzymy.
Jest jeszcze drugi aspekt – wchodzenie w związek. Czy uda się zbudować trwały związek przy dwóch zupełnie różnych systemach wartości? W sytuacji kiedy każdy inaczej „wycenia” to, co pojawia się między nami, bo inne sprawy są dla nas ważne? Napisałam kiedyś na ten temat na stronie Potęga Wartości, można go tam znaleźć.
Z wartościami jest tak, że kiedy są uświadomione można nimi zarządzać. Na przykład w rodzinie. Terapia rodzinna oparta na metodologii coachingu wartości, polega na tym, że każdy członek rodziny odkrywa dla siebie i otwarcie mówi o swoich wartościach. Czyli o tym, co dla niego jest najważniejsze. Ważne jest też, aby jego wartości zostały przez resztę rodziny uszanowane. Zadaniem terapeuty jest uświadomienie, że wszystkie wartości są tak samo ważne i zasługują na taki sam szacunek. W tym momencie można zacząć negocjować między sobą sposób funkcjonowania w rodzinie, żeby każdy miał szansę na utrzymanie swoich wartości.

Jaki związek z wartościami mają elementy zdrowia i urody ?

Dochodzenie do poznania swoich wartości, potrzeb, pragnień jest najczęściej procesem zrzucania masek i zmiany postaw, które w naszej drodze gdzieś sobie stworzyliśmy. Jest kolejnym krokiem ku sobie. Ku zgodzie i radości z tego, kim jesteśmy. Wiele z nas czuje wtedy, że potrzebuje także zmian w wyglądzie zewnętrznym. Stąd powiązanie coachingu wartości z wizażem umożliwiające przejście metamorfozy totalnej (wewnętrznej i zewnętrznej). Wizaż to od lat moja pasja. Już podczas studiów przeszłam pierwszy kurs z tego zakresu, a teraz wracam do tematu z ogromną radością. Szczególnie bliskie jest mi przywracanie naturalnego piękna opartego na zdrowym ciele. My, kobiety, potrafimy przesadzić z makijażem, eksperymentujemy z kolorem włosów. Nie zawsze trafiamy. Czasem jakaś czerwień albo czerń na włosach naturalnej blondynki daje wrażenie czapki. Nawet jeśli to zwraca czyjąś uwagę, to czy nas upiększa? Dobrze jest zaufać, że takie jakie jesteśmy, z tym co dziedziczymy po rodzicach i dziadkach – jesteśmy ok. Wystarczy podkreślić naturalne rysy. Wykonturować twarz, wzmocnić kolor ust, wyrównać brwi czy dodać odrobinę dobrze dobranego różu, żeby wydobyć piękność.

***

Joanna Brzoskowska-Czerepiuk – Kilkanaście lat pracowała jako menedżer w małych i dużych organizacjach. Odpowiadała za rozwój innowacji, tworzyła strategie rozwoju, animowała partnerstwa biznesowe. W poszukiwaniu efektywnych metod rozwoju osobistego i innowacji, ukończyła również dwuletni kurs pedagogiczny, program trenerski „Coaching by Values” w Barcelonie oraz „Program Kształcenia Liderów executive”. Przygotowała i zrealizowała zajęcia o tematyce rozwoju firm, innowacji, identyfikowania wyzwań badawczych oraz komercjalizacji dla studentów, menedżerów i naukowców. Twórca projektu Potęga Wartości, który ma na celu podniesienie jakości życia Klienta poprzez wsparcie go w podejmowaniu decyzji na własnych, dobrze rozpoznanych wartościach.


Jakie wartości są dla Was najważniejsze?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o