Kryzysy są nieodłączną częścią naszej egzystencji i nie ma sposobu by wyeliminować je całkowicie z życia. Jeśli jednak znajdziemy pozytywne aspekty trudnych sytuacji, to z każdego niekomfortowego etapu wyjdziemy silniejsze, pewne siebie i bardziej świadome.

„Ponoć kryzys jest wartością jeśli tylko potrafimy wyciągnąć z niego wnioski i zmienić coś w naszym życiu.”

Dorota Wachnicka – Grzesznica

Zazwyczaj trudne momenty postrzegamy jako koszmar, dramat i sytuację bez wyjścia. Warto jednak na chłodno przyjrzeć się swojemu położeniu. Niepowodzenia, brak zrozumienia ze strony otoczenia, czy permanentne trudności w osiągnięciu obranego celu, potrafią skutecznie obniżyć poczucie własnej wartości i sprawić, że przyszłość jawi nam się w ciemnych barwach. Jednak to tylko od nas zależy, czy nawet największe przeciwności nauczą nas czegoś dobrego. Ciężkie doświadczenia, z którymi przychodzi nam się zmagać, mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia. Jakie korzyści możemy czerpać z kryzysowych sytuacji?

1. Nabieramy dystansu

Z każdym kolejnym kryzysem dostrzegamy, że taka jest kolej rzeczy, że kryzys to naturalny element życia. Podchodzimy do trudności z większym opanowaniem i nie wyolbrzymiamy negatywnych emocji, bo mamy świadomość, że ten stan niebawem minie.

2. Kształtujemy charakter

Wszystko w naszym życiu dzieje się „po coś”, a umiejętne wyciąganie wniosków z kryzysowych sytuacji, daje nam wiedzę oraz siłę, którą możemy później wykorzystać w innych aspektach życia

3. Weryfikujemy nasze relacje z innymi

Trudne chwile to doskonały sprawdzian dla relacji międzyludzkich. To właśnie w kryzysowych momentach okazuje się, na kogo tak naprawdę możemy liczyć, a czyja przyjaźń jest tylko czystą fikcją.

4. Uczymy się prosić

Proszenie o pomoc przestajemy postrzegać jako przejaw słabości i bezradności. Zaczynamy rozumieć, że tłamszenie w sobie żalu, złości czy bólu, nigdy nie przyniesie rozwiązania naszych problemów. Natomiast nawet z pozoru zwykła rozmowa z kimś, kto jest „z boku” i nieco inaczej widzi naszą sytuację, może naprawdę pomóc.

„…w każdym kryzysie ukryta jest szansa…

Eckhart Tolle – Potęga teraźniejszości

Tak jak zachowań człowieka nie sposób w pełni kontrolować i przewidzieć, tak nie można w pełni przewidzieć działania sił przyrody. To co w naszej mocy, to fakt że jesteśmy w stanie  ograniczać sytuacje wywołujące kryzys oraz minimalizować skutki. Jednakże nigdy nie da się ich wyeliminować do końca.

Znana jest w psychologii teoria dezintegracji pozytywnej, stworzona przez polskiego psychiatrę Kazimierza Dąbrowskiego. Według Dąbrowskiego, człowiek, aby wejść na wyższy poziom rozwoju, przechodzi przez etap rozbicia dotychczasowych sposobów funkcjonowania, schematów zachowania. Następuje u niego rozbicie osobowości. Na tych „gruzach” rozbitej osobowości, może powstać jednak nowa osobowość na wyższym poziomie. W końcowym etapie po przeżytej czasowej dezintegracji, człowiek wchodzi na wyższy poziom rozwoju osobowości. Teoria Dąbrowskiego służy jako model do pokazania szans tkwiących w przeżywanym kryzysie. Kryzys, chociaż jest stanem niepożądanym i nieprzyjemnym, jest w stanie w końcowym efekcie doprowadzić do dojrzalszego funkcjonowania człowieka.

Kryzys jest zjawiskiem szczególnym, bardzo często stanowi punkt zwrotny do zmiany na lepsze.


Czy Twoje kryzysy wpływają  mobilizująco na Twoje życie?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Alicja Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Alicja
Gość
Alicja

Bardzo fajny wpis, dziękuje