Do tej pory wyróżniano dwa typy osobowości, czyli introwertyków i ekstrawertyków. Jednak są to osobowości skrajne i badacze wyróżnili trzeci, pośredni typ. Osobowość abiwertyczna posiada zarówno cechy charakterystyczne dla introwertyków, jak i ekstrawertyków.

Słynny psychiatra, Carl Gustav Jung wyróżnił dwa typy osobowości człowieka. Introwertycy to osoby ciche, zamknięte w sobie i stroniące od ludzi. Ich przeciwieństwem są ekstrawertycy, czyli osoby uwielbiające przebywać w towarzystwie innych, energiczne i szukające stale nowych wyzwań. Jednak taki podział jest zbyt uproszczony, bowiem nie ma tu miejsca na typ pośredni. A większość ludzi nie zalicza się ani do introwertyków, ani do ekstrawertyków, tylko plasują się gdzieś pośrodku.

Brytyjski psycholog, Hans Eysenck uznał, że teoria osobowości opracowana przez Junga jest niepełna i rozszerzył ją o trzeci typ – ambiwersję. Osobowość abiwertyczna łączy cechy typowe dla introwertyków i ekstrawertyków. Abwiertyk lubi spędzać czas zarówno samotnie, jak i wśród ludzi. Przebywając wśród osób, przy których czuje się swobodnie wykazuje cechy ekstrawertyczne, jednak kiedy w towarzystwie jest osoba dominująca wycofuje się i zamyka się w sobie jak typowy introwertyk. W niektórych sytuacjach czuje się pewny siebie, a w innych zamyka się w sobie. Są dni, kiedy pragnie przebywać wśród ludzi, by za chwilę uciec przed nimi i zamknąć się we własnym świecie. Cechą charakterystyczną tego typu osobowości jest zmiana zachowania w zależności od sytuacji i towarzystwa. Mimo tej huśtawki ambiwertycy uznawani są za osoby najbardziej stabilne emocjonalnie. Według naukowców aż dwie trzecie społeczeństwa to osobowości ambiwertyczne.

Fot.iStock / Johny Greig

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o