Choć w mediach społecznościowych każdego dnia przybywa nam przyjaciół, czujemy się osamotnieni i w trudnych chwilach tak nie mamy na kim polegać. W codziennym życiu na pierwszym miejscu stawiamy karierę, rozwój osobisty, bądź dobrą kondycję fizyczną zapominając, że najskuteczniejszym sposobem na szczęście i zdrowie są pozytywne i bezpośrednie  relacje z innymi ludźmi.

Badania przeprowadzane przez psychologów na całym świecie prezentują zatrważające wyniki. Według nich poczucie izolacji społecznej ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na sferę emocjonalną człowieka, ale także na jego zdrowie w sensie fizycznym.

Destrukcyjny wpływ samotności

Jak udowodnili naukowcy, osoby, które prowadzą samotniczy tryb życia żyją o około 30% krócej niż osoby, które są genetycznie obciążone podobnymi chorobami, mają taką samą dietę i wykazują podobną aktywność, ale za to prowadzą bujne życie towarzyskie. Nawet jeśli dbamy o siebie, unikamy używek i regularnie ćwiczymy, to i tak mamy mniejsze szanse na długie życie jeśli w naszym życiu nie ma miejsca na przyjaźnie i utrzymywanie pozytywnych relacji z bliskimi. W pędzie za karierą zmagamy się z permanentnym brakiem czasu, a spotkania z przyjaciółmi zastępujemy zdawkową wymianą informacji w mediach społecznościowych. Takie spłycenie relacji nie niesie jednak ze sobą żadnych pozytywnych wartości, ponieważ komunikacja za pośrednictwem Internetu nie jest w stanie w pełni zaspokoić głęboko zakorzenionej w każdym z nas potrzeby bezpośrednich i regularnych interakcji z drugim człowiekiem.

efekt wioski

Bezpośrednie relacje są kluczem do szczęścia

Jak wynika z badań kanadyjskiej specjalistki z dziedziny psychologii, Susan Pinker, bezpośrednie i pozytywne relacje międzyludzkie mają o wiele korzystniejszy wpływ na człowieka niż kontakty internetowe. Istotą budowania i podtrzymywania pozytywnych relacji są właśnie regularne spotkania „face to face”, które według Pinker są człowiekowi niezbędne do życia na równi z powietrzem, czy wodą. Swoje spostrzeżenia na ten temat zawarła w książce „Efekt wioski”. Tytułowy  „efekt wioski” to nic innego jak bliskie i, co najistotniejsze, bezpośrednie relacje, które niosą ze sobą szereg korzyści. I nie chodzi tu tylko o urozmaicenie wolnego czasu. Osoby, które regularnie spotykają się z przyjaciółmi żyją średnio piętnaście lat dłużej niż ci, którzy stronią od ludzi i wolą spędzać czas jedynie w swoim własnym towarzystwie. Badania wykazują również m.in. to, że wśród kobiet chorych na raka piersi te, które utrzymują rozległe i pozytywne relacje ze znajomymi mają czterokrotnie większą szansę na dłuższe życie od tych, których relacje są powierzchowne i utrzymywane z niewielką ilością osób. Warto także zaznaczyć, że kontakt społeczny już na początku życia człowieka pomaga w zmaganiach ze stresem w późniejszych latach życia.

Organizując swoje codzienne zajęcia warto więc zarezerwować sobie kilka godzin na spotkania i rozmowy z przyjaciółką, kolegami czy z członkami rodziny. Budowanie pozytywnych relacji z osobami z naszego otoczenia sprawi, że poczujemy się szczęśliwi, będziemy zdrowsi, a nasze życie się wydłuży

 

zdj. https://pl.fotolia.com/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o