Utrzymując dobre relacje z bliskimi rozkwitamy. W czym tkwi sekret budowania pozytywnych relacji pełnych bezinteresownej serdeczności i życzliwości dla ludzi?

Co sprawia, że jedni są lubiani i łatwo przychodzi im życie w zgodzie z ludźmi, a inni mają problemy z utrzymywaniem dobrych i stałych relacji? Recepta na to by zjednać sobie ludzi może się wydawać banalnie prosta – wystarczy traktować ich tak, jak sami byśmy chcieli być traktowani. Czyli jak? Oto kilka zasad, które wcielając w życie utrzymasz serdeczne relacje z bliskimi

Miej pozytywne nastawienie

Ludzie podświadomie „przejmują” nastroje innych, dlatego zadbaj o to, aby zarażać tylko i wyłącznie pozytywnymi emocjami. Zamiast zamykać się w sobie i witać drugą osobą skwaszoną miną, uśmiechnij się i zacznij rozmowę od miłego słowa. Otwarta, przyjazna postawa z pewnością zostanie doceniona i odwzajemniona.

Doceniaj zalety drugiego człowieka

Każdy ma atuty, swoje mocne strony. Jednak w codziennych sytuacjach koncentrujemy się bardziej na wytykaniu sobie wzajemnie niedoskonałości, zamiast docenić szereg zalet, których nie jest w stanie przyćmić nawet największy błąd. Zauważaj w bliskich to, co w nich dobre i staraj się przymykać oko na drobne słabości. Ludziom należy pokazywać, że lubimy ich za to, jacy są.

Rozmawiaj zamiast tylko mówić

Uświadom sobie, co jest istotą rozmowy. Z pewnością nie jest ona jednostronnym monologiem. Nawet jeśli masz w swoim życiu gorsze dni, nie zapominaj, że druga osoba również ma prawo do bycia wysłuchaną. Nie bagatelizuj czyjegoś problemu, nawet jeśli wydaje się błahy. Postaw się w sytuacji drugiej strony. Skup się i okaż zainteresowanie. Wysłuchaj, doradź, a z pewnością uda Wam się znaleźć rozwiązanie problemu. Kto wie, może niebawem role się odwrócą? Warto mieć się wtedy do kogo zwrócić.

Wspieraj w rozwoju

Nieustannie dążymy do tego, aby być najlepszą wersją samego siebie, ale bez wsparcia ze strony bliskich ciężko osiągnąć ten stan. Nic tak nie dodaje skrzydeł i nie wzmacnia motywacji, jak dobre słowo mamy, siostry czy przyjaciela. Pokazuj zatem swoim przyjaciołom, że wierzysz w ich możliwości, a w razie potrzeby mogą zawsze na Ciebie liczyć. Kiedyś z pewnością się za to odwdzięczą.

Nasze ulubione cytaty na temat relacji 🙂

Poczucie wartości może wzrastać tylko w atmosferze, w której indywidualne różnice są doceniane, błędy tolerowane, komunikacja jest otwarta, zasady są elastyczne – w takim rodzaju atmosfery, która jest odnajdywana w rodzinie, w której wzajemnie się pielęgnują.

VIRGINIA SATIR

Ja robię swoje i ty robisz swoje.
Nie jestem na tym świecie po to, aby spełniać twoje oczekiwania.
A ty nie jesteś po to, by spełniać moje.
Ty jesteś ty, a ja jestem ja.
Jeśli uda nam się spotkać – to cudownie.
Jeśli nie – to trudno.

FRITZ PERLS

Im bardziej potrafię utrzymać relację wolną od osądów i oceny, tym bardziej to pozwoli drugiej osobie dotrzeć do punktu, gdzie rozpoznanie przez nią umiejscowienia oceny, centrum odpowiedzialności, leży wewnątrz niej.

CARL ROGERS

Nie da się opisać w sposób jednoznaczny i przewidywalny bogactwa stanów emocjonalnych i przeżyć towarzyszących ludziom przy okazji nawiązywania kontaktów z innymi. Niezwykłość każdego doświadczenia w relacji z drugim człowiekiem, stwarza możliwość osobistej konfrontacji swych zapatrywań z postawami obcymi, czasem wręcz rażąco odmiennymi. Nie zawsze jest to łatwe ponieważ relacje międzyludzkie to przede wszystkim styczność z cudzą jaźnią, kontakt ze złożonym wachlarzem emocji oraz intencji jednostkowych.

Relacje to w dużej mierze proces, który wymaga wiedzy o nas samych i o drugim człowieku. Warto  pamiętać o tym, że pozytywne relacje wzmacniają nas, zapewniając radosne funkcjonowanie w społeczeństwie, pracy, rodzinie i wśród przyjaciół. Dzięki relacjom zaspakajamy jedną z najważniejszych potrzeb ludzkiego życia. Jej fundament to miłość, akceptacja, zaufanie, zrozumienie. Susan Pinker w swojej książce „Efekt wioski” , jasno mówi o tym, że żadna technologia nie zastąpi nam bezpośrednich relacji. Z naszych wizualnych wizerunków usuwamy wszelkie wady, ale brakuje w nich subtelnych sygnałów, które pozwalają nam na czytanie sobie w myślach. Kiedy jesteśmy fizycznie blisko, emocje się z nas wylewają. Kontakt z prawdziwym człowiekiem to jest prawdziwa relacja.

Wszyscy potrzebujemy kontaktów twarzą w twarz, jednak muszą one być skrojone na naszą miarę. Osoby posiadające skłonność do introwersji potrzebują sposobu na to by, móc kontrolować moment, miejsce i czas trwania swoich kontaktów. Warto też ustalić proporcję między komunikacją bezpośrednią a elektroniczną.

Zródło: Susan Pinker „EFEKT WIOSKI”

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o