Każdy z nas ma określone pragnienia i dąży do ich spełnienia. To tak naprawdę jest sens naszego życia. Myśląc o realizacji planów zazwyczaj widzimy się już na ostatnim etapie, w którym doszliśmy do celu. Zanim jednak odniesiemy sukces w wybranej dziedzinie, musimy przebyć długą i często niełatwą drogę.

Marzenia dodają nam skrzydeł, a wizje ich urzeczywistnienia potrafią doskonale zmotywować do podjęcia konkretnych działań. Nic w życiu samo nie przychodzi i pierwszym krokiem w drodze na szczyt, niezależnie od tego, czy jest nim opanowanie języka chińskiego czy wymodelowanie własnej sylwetki, jest uświadomienie sobie, że bez ciężkiej pracy niczego nie osiągniemy.

Oczekiwania a rzeczywistość

Choć nasze cele same w sobie przywodzą na myśl jedynie pozytywne skojarzenia, takie jak satysfakcja, podniesienie własnej samooceny czy prestiż, to sama droga do ich osiągnięcia nie jest już taka lekka i przyjemna. Często trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu i wykazać się maksymalnym zaangażowaniem, aby nasze wysiłki przyniosły efekty. Oczywistym jest, że może to działać demotywująco. W efekcie, często chwilę po stracie, zniechęcamy się i rezygnujemy z dalszych działań. Warto wtedy uzmysłowić sobie, jak bardzo przebycie tej długiej i trudnej drogi do obranego celu, może wpłynąć na nasze dalsze życie. To może pomóc nam w pozbyciu się wątpliwości co do tego, czy warto się poświęcić.

Trzymaj się obranego celu

Jeśli przed realizacją zamiarów coś nas powstrzymuje i stale wynajdujemy sobie kolejne wymówki, to znak, że widocznie to, o czym marzymy nie jest nam pisane. Osoby prawdziwie zdeterminowane do tego, aby osiągnąć w życiu to, czego chcą, nigdy nie mówią, że nie dadzą rady i nic nie jest w stanie ich zniechęcić. Samokontrola jest podstawą w realizacji celów i osiągnięciu sukcesu, więc mimo, że może być uciążliwa, warto ją w sobie pielęgnować, bo z czasem to zaprocentuje.

Mniej znaczy lepiej

Gary Keller  w swoje książce The One Thing: The Surprisingly Simple Truth Behind Extraordinary” („Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć”) podpowiada, jak w każdej dziedzinie życia (w sferze prywatnej, duchowej lub zawodowej) wybrać jeden element i w całości poświęcić się jego rozwijaniu.

Tylko ci, którzy koncentrują się na konkretnych aspektach, zajdą daleko.

Nie wszystkie aspekty danego problemu są równie istotne. Zwycięstwo nie leży w rękach tego, kto wykonał najwięcej pracy. Dlatego lepiej skupić się na mniejszej ilości rzeczy, by osiągnąć zamierzony efekt, niż poświęcać się ogromowi rzeczy, które pozwolą osiągnąć tylko poboczne cele.

Najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy dasz z siebie wszystko na drodze do mistrzostwa w swojej dziedzinie.

Dodaj do tego „tak chcę!”

Jeśli robimy coś „tak sobie” na zasadzie „muszę”, to z pewnością efekt jaki otrzymamy będzie taki sam. Jednak kiedy zechcemy, aby sama wykonywana praca stała się przyjemnością, to dodając do tego formułę „tak chcę”, deklarujemy, że zamierzamy to robić z całych sił. Czas zadania może się nieco wydłużyć, ale otrzymany efekt pracy końcowej z pewnością będzie tego wart.

Dyscyplina nie taka straszna

Dyscyplina pochodzi od łacińskiego terminu „disciplina”, oznaczającego „nauczanie” oraz „uczenie się”. Można więc powiedzieć, że dycyplina to przede wszystkim pozytywne wyznaczanie reguł i wykonywanie zadań, które uznajemy za ważne. Zatem dyscyplina (taka, która ma bardziej ludzkie oblicze) jest potrzebna i konieczna w otrzymywaniu 100% satysfakcji z  życia. Wewnętrzna dyscyplina jest także potrzebna w dobrym traktowaniu siebie.

Można robić codziennie kilka sprintów, jednak cotygodniowy maraton brzmi znacznie ciekawiej.

Bądź dla siebie łagodny

Osiąganie czegokolwiek w zrównoważony sposób to prawdziwa sztuka. Nie katujmy siebie nadmiarem obowiązków i zbyt dłużmy wysiłkiem, zmęczenie i wypalenie zawsze niweczy wysiłek.

Strach uniemożliwia Ci działanie? To dobry znak

Steven Pressfield w swojej książce The War of Art: Break Through the Blocks and Win Your Inner Creative Battles”, pisze:

Strach uniemożliwia Ci działanie? To dobry znak. Podobnie jak w przypadku wątpienia we własne możliwości, strach podpowiada, jak postępować. Im bardziej obawiamy się podjęcia jakiegoś działania, tym większa pewność, że powinniśmy się nim zająć.

Im większy strach związany z określonym przedsięwzięciem, tym większa pewność, że jest ono ważne dla nas i naszego dalszego rozwoju. Dlatego odczuwamy opór. Gdyby takie przedsięwzięcie nic by dla nas nie znaczyło, to opór by nie istniał.

Aby osiągnąć w czymś biegłość, trzeba regularnie nad tym pracować.

Autor w sowiej książce podkreśla,  że praca nie służy temu, abyśmy stali się ideałami (jakimi chcielibyśmy czasem być), ale temu, by dowiedzieć się kim jesteśmy. Dzięki drodze możemy  rozwijać najlepsze cechy własnej osobowości.

Bądź czujny

Żyjemy w świecie, w którym portale społecznościowe bardzo zdominowały nasze codzienne życie. Pełno na nich znajomych, gwiazd, które na różne sposoby chwalą się swoim życiem. Łatwo popaść w kompleksy, kiedy patrzy się na zdjęcie koleżanki, która właśnie zrobiła 15 km o 23:00 w deszczu, zwięczając to selfie na fb, oczywiście w nienagannym makijażu. A zaraz obok kolega, który popija kawę w swoim biurze o 3 :00 nad ranem, pisze: „pracujemy nie śpimy”. Lepiej być czujnym i świadomym tego, jak takie komunikaty wpływają na nas. W końcu jesteśmy tylko ludźmi, to  co zapisze się w nieświadomości, może być dla nas niekorzystne.

Na koniec

Pozostańmy wierni sobie. Swoją pracę wykonujmy we własnym tempie i nie pozwólmy,  aby inni wciągali nas w niepotrzebną rywalizację. Pozostaniemy niezależni tylko wtedy, gdy nie będą mamić nas szybkie nagrody.

Ach, gdyby tak przestać skupiać się na osiąganiu celów i  zacząć cieszyć się samą drogą, „podróżą”, która może dać nam znacznie więcej… 🙂

***

Zatrzymaj się na chwile i spójrz na swoją sytuację życiową. W jakim miejscu jesteś? Czy cieszysz się swoją podróżą? Co ciekawego po drodze może Cię jeszcze spotkać? Ile piękna przegapiłeś do tej pory?

 

CC

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MariaAsiaKinga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kinga
Gość
Kinga

Mądrze napisane

Asia
Gość
Asia

Bardzo lubię do Was zaglądać 🙂

Maria
Gość
Maria

Super wpis!!!