Niepowodzenia są nieodłącznym elementem życia. Nagła utrata pracy, zakończenie wieloletniego związku, czy problemy finansowe to problemy, z którymi miliony osób boryka się każdego dnia. Taka chwilowa utrata gruntu pod nogami, może być dla nas cenną lekcją życia oraz doskonałym sprawdzianem odwagi i umiejętności przezwyciężania kryzysów.

Temat podnoszenia się po upadku i czerpania z tego procesu siły jest przedmiotem rozważań amerykańskiej pisarki Brené Brown, która jest autorką książki „Rosnąc w siłę. Rozpoznanie. Zmagania. Rewolucja”. Autorka na początku swojej książki podkreśla znaczenie wrażliwości. Według niej jest to zdolność do tego, aby nie mieć obaw przed odsłonięciem się, w przypadku kiedy nie mamy pewności, czy warto to robić i narażać się na zranienie. Według Brown odważna postawa niesie ze sobą ryzyko niepowodzeń i należy się z tym liczyć. Autorka często podkreśla również to, że w życiu nieraz usłyszymy opinie, które nie zawsze będą przychylne i zranią nas dogłębnie. Ważne jest jednak to, aby negatywne emocje wywołane przez osoby, które często same przybierają postawy pasywne nie miały większego wpływu na nasze postrzeganie świata. Dyskomfort i smutek będący efektem napotkanych przeszkód, czy niespełnionych oczekiwań to nieodłączny element życia, jednak odsłonięcie się i odwaga pozwalają budować dobre i szczere relacje z ludźmi, a przede wszystkim dogłębnie poznać samego siebie.

„Nie zdołamy być odważni w wielkim świecie, nie mając przynajmniej jednego bezpiecznego miejsca, w którym będziemy mogli przepracować strach i upadek”

– B. Brown

Pokaż kim jesteś

Jak napisała Brene Brown Wszystkie znaczące zmiany w życiu odbywają się powoli”, ale fajnie byłoby doczekać dnia, żeby móc sobie powiedzieć: „Tak, jestem niedoskonały, słaby i czasami się boję, ale nie zmienia to tego, że jestem jednocześnie odważny oraz godny miłości i przynależności”.  Trzeba się odsłonić, żeby być w pełni kochanym i akceptowanym. Przełamać wstyd. Autentyczność to  właściwe przekonanie, które mówi o tym, że jestem godna/y miłości właśnie teraz, taka jaka/i jestem.

Słuchanie własnych emocji, potrzeb, pragnień, nie zawsze jest łatwym i klarownym procesem. Jak wszystko, wymaga procesu, zmagań i czasu…. Warto, jednak praktykować tą wspaniałą umiejętność wsłuchiwania się w siebie. Jeśli potrafisz zaufać sobie, to potrafisz zaufać ludziom. Jeśli nie ufasz sobie, to przebija prze Ciebie nieświadome przekonanie, że innym także nie warto ufać. Warto wierzyć w to, że ludzie starają się być najlepszą wersją siebie. Dzięki temu Ty sam zrozumiesz, że każdego dnia starasz się najlepiej jak możesz. Każda myśl, każde przekonanie zaczyna się w nas samych. To co widzisz na zewnątrz, jest tym co nosisz w środku. Masz w sobie wszystko: swoje wewnętrzne dziecko, siłę, słabość, radość, smutek… takie jest życie pełne i obfite, właśnie po to, byśmy umieli doświadczać i wybierać co jest dla nas słuszne i dobre.

Wyznaczaj granice

Brene Brown analizując stosunki międzyludzkie oraz naszą zdolność do współczucia, empatii i wyrażania uczuć, zauważyła, że ludzie nie potrafią lub nie chcą wyznaczać granic, a to skutkuje tym, że stawiają uczucia innych ponad swoimi i w konsekwencji stawiają się w niekomfortowych dla siebie sytuacjach. Ciągłe uleganie i pozwalanie innym na wszystko tylko po to, by ludzie nas lubili, bądź żeby ich nie zawieść, może destrukcyjnie wpłynąć na kondycję psychiczną, doprowadzając do tego, że relacje z innymi stają się uciążliwe, nieprzyjemne, wzbudzają rozgoryczenie, a nawet nienawiść. Dlatego według badaczki tak istotna jest umiejętność wyznaczania granic i konsekwentne trzymanie się obranych zasad. Szczerość i odwaga w mówieniu o tym, co w zachowaniu innych w stosunku do nas nie jest w porządku to klucz do utrzymania zdrowych i życzliwych relacji z ludźmi, a jednocześnie dobrego samopoczucia i zadowolenia z samych siebie.

Znajdziesz 5 minut dla Brene Brown? => koniecznie zobacz 🙂 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o